Pred vami je posnetek, v katerem s rešuje VLOGA, s katero lahko pridobite status invalida po ZSVI (Zakonu o socialnem vključevanju invalidov), invalidnino in/ali dodatek za pomoč in postrežbo (denar) ter pridobite pravico do storitev socialnega vključevanja.
Če po ogledu videoposnetka ali branju našiega pripisa še vedno ne znate izpolniti vloge ali imate kakšna dodatna vprašanja, se lahko za pomoč obrnete na katero od sledečih institucij oz. oseb. (če vam ne znajo pomagati, prosite, da vas usmerijo kam drugam)
-vaš starš ali skrbnik
-Društvo ASPI
-vaš pristojni CSD (Center za socialno delo)
-vaš izvajalec zaposlitvene rehabilitacije (kot so primer Zavod Šentprima, CenterKontura in URI Soča) če ste tam vodeni
Status invalida po ZSVI lahko pridobite tudi, če ste že v obravnavi pri izvajalcu zaposlitvene rehabilitacije in imate status invalida po ZZRZI (Zakon o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov)
Svoji vlogi lahko dodate tudi njihovo mnenje o vaši delazmožnosti.
Lahko jo izpolnite na roko ali na računalniku, kot v videoposnetku Društva ASPI.
Nato jo pošljete na svoj CSD.
Ravnajte se po načelu ‘bolje je več kot manj’.
Pri točki 4 (opis razmer) ne izpustite ničesar, kar se vam zdi pomembno. Opišite, kakšne težave imate in kako vas ovirajo pri vsakdanjem življenju (šolanju, študiju, delu, prostem času,…). Pri pisanju in naštevanju težav ti lahko pomagajo tisti, ki te dobro poznajo in vedo/vidijo, kje so težave.
Pri točki 10 (priloge) oddajte čim več prilog in še dodatne (lahko oddate tudi stvari, ki niso navedene na seznamu!)
Status invalida je načeloma dodeljen osebam, ki še niso bile v delovnem razmerju. Izjema so osebe z avtizmom.
V vlogi je omenjena huda oblika neprilagojenega vedenja, ki osebam z avtizmom onemogoča samostojno življenje.
Vlogo lahko oddate tudi če imate diagnosticiran avtizem stopnje 1 (po starem aspergerjev sindrom) ali 2 (torej potrebujete malo ali srednje veliko podpore).Obstaja verjetnost, da boste status dobili.
CSD vam bo z odločbo sporočil svoj odgovor. Če se z njim ne strinjate, se lahko pritožite. O pritožbi odloča ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti – MDDSZ.
Vemo, kako naporno je lahko delo s papirji. Kar pogumno! Verjamemo, da zmorete!