April je mesec zavedanja o avtizmu. Na društvu ASPI smo zato še posebej motivirani, da družbo osveščamo o avtizmu in o posebnostih avtističnih oseb. Zato tokrat navajamo nekaj mitov, ki krožijo o avtizmu in razlagamo, zakaj trditve niso resnične.

 

Avtizem je bolezen

Avtizem je razvojna motnja. Bolj gre za “drugačen operacijski sistem” kot pa bolezen. Možgani na drugačen način sprejemajo in organizirajo informacije, ki prihajajo iz okolja.

Avtizem povzročajo cepiva

Nobenih znanstvenih dokazov ni, ki bi cepljenje povezali z nastankom avtizma. Vzroka za avtizem ne poznamo. Vzroka za avtizem ne poznamo. Trenutna znanstvena predikcija se nagiba h kombinaciji dednosti in okolja.

Avtizem strmo narašča, gre za epidemijo avtizma

Samo predvidevamo lahko, da pojavnost avtizma narašča. Treba je upoštevati določene stvari, ki vplivajo na porast števila ljudi, diagnosticiranih s SAM, kot npr:

  • v preteklosti avtizma nismo znali diagnosticirati, kriteriji so se tudi spreminjali, zato nimamo primerjalnih številk
  • vedno več se govori in ozavešča o avtizmu, posledica je več prepoznavnosti, več pomoči, podpore in diagnoz

Avtizem imajo samo otroci

Društvo ASPI je dokaz, da ta trditev ne drži, saj nas je tukaj veliko odraslih avtistov. Avtizem je vseživljensko stanje (oseba pride na svet z avtizmom in takšna z njega odide).

 Vsi avtisti so savanti (nadpovprečno inteligentni)

Na avtističnem spektru najdemo vse možnosti kar se tiče inteligence in nadarjenosti.

Avtistične osebe ne zmorejo biti govorniki, mentorji, psihologi, družboslovci… ne znajo lagati in nimajo smisla za humor… itd.

Pri avtizmu se nikoli ne posplošuje! Prav tako se ne napoveduje neuspeha.

Avtistične osebe nimajo empatije

Tudi pri osebah z avtizmom se sposobnost za empatijo močno razlikuje. Pri nekaterih je celo nadpovprečna, pri nekaterih pa se samo navzven zdi da je ni, saj se zaprejo vase in telesna govorica nevrotipičnim osebam ne sporoča empatičnega odziva.

Avtistične osebe ne želijo družbe

Nekatere avtistične osebe potrebujemo in/ali želimo manj družbe, nekatere pa smo lahko nadpovprečno družabne in klepetave. Gre za to, da zaradi slabih izkušenj vstopanja v komunikacijo ne tvegamo novih negativnih izkušenj. Včasih rabimo manj in ne želimo, včasih bi rabili več druženja pa ne znamo pristopiti in se bojimo.

Avtizem pri osebi vedno opazimo

Avtizem je nevidna posebnost (v družbi lahko postane nevidna invalidnost). Kar se kaže na zunaj, je odziv avtistične osebe na okolje. Nekatere osebe ne kažejo ničesar, nekatere pa avtistične značilnosti oz. simptome celo skrivajo (maskiranje). Ne išči avtizma skozi svoje oči. Išči ga skozi moje (mojo pripoved).

Spekter avtizma je linearen

Ne gre za manj avtistične in bolj avtistične osebe. V resnici gre za večdimenzionalen spekter. Ko izvemo, da je oseba na spektru, jo spoznajmo kot posameznika in se osredotočimo na njene individualne potrebe ter koliko pomoči potrebuje.

Pin It on Pinterest

Share This