POSTANI

Prostovoljni osebni asistent

Prostovoljna osebna asistenca

Si želiš izkušnje, ki ti bo za vedno ostala v tvojem spominu? Si želiš individualnega dela z osebo z avtizmom? Že poznaš avtuzem, si pa želiš svoje teoretično znanje poglobiti s praktičnim znanjem? Pridruži se mreži prostovoljnih osebnih asistentov, ki nudijo podporo mladostnikom in odraslim z avtizmom!

Namen prostovoljne osebne asistence je zagotoviti redno ali občasno asistenco mladostnikom (18+) in odraslim osebam z avtizmom. Cilj je nuditi osebam z avtizmom pomoč asistenta pri tistih dejavnostih, ki jih same ne zmorejo ter na tak način krepiti njihovo samostojnost.

Za delo prostovoljnega osebnega asistenta v Društvu ASPI organiziramo usposabljanje, kjer prostovoljci pridobijo potrebna znanja z avtizmom, o posebnostih vedenja v specifičnih okoljih in situacijah ter se spoznajo s strategijami učinkovitega delovanja z osebami z avtizmom. Prostovoljci postanejo opolnomočeni in kompetentni za svoje delo – asistenca mladostnikom in odraslim z avtizmom.

Po končanem 1 letnem usposabljanju asistentje prejmejo potrdilo o usposobljenosti.

Smo te prepričali in želiš postati prostovoljni asistent? Piši nam in dodali te bomo na listo za obveščanje o naslednjem uposabljanju.

O usposabljanju

Usposabljanje je sestavljeno iz 5 sklopov:

1.) Predavanja na teme: značilnosti avtizma, podpora mladostnikom in odraslim osebam z avtizmom, ciljno načrtovanje, sodelovanje in etika prostovoljnega dela, prenos znanja iz teorije v prakso.

2.) Udeležba na spoznavnih delavnicah, kjer se prostovoljci spoznajo z osebami z avtizmom in navežejo stik. S pomočjo teh delavnic se definirajo področja, na katerih mladostniki in odrasli z avtizmom in njihove družine potrebujejo pomoč, pri prostovoljcih pa njihova lastna močna področja, na katerih lahko pomoč nudijo.

3.) Podpis dogovora med prostovoljcem in osebo z avtizmom z namenom določitve obsega osebne asistence, področij, kjer oseba z avtizmom potrebuje pomoč, način komunikacije, …

4.) Nudenje osebne asistence najmanj 1 leto.

5.) Udeležba na skupinskih mesečnih intervizijah z mentorjem, z namenom podpore pri in za delo. Intervizija omogoča pogovor o lastnih stiskah, razbremenitev, krepitev veščin za pomoč osebi z avtizmom in družini ter spoznavanje drugih oseb z avtizmom skozi zgodbe ostalih prostovoljcev. Opolnomočenje asistentov pomeni večja varnost in zaščita pri delu z osebami z avtizmom.

Katere kompetence pridobite z usposabljanjem?

Kompetence, ki jih boš pridobil kot osebni asistent osebe s SAM:

  • otrpežljivost in razumevanje oz. sprejemanje tudi takrat, ko ne razumete,
  • vztrajnost,
  • nadzorovanje sebe,
  • intuicija,
  • direktnost v komunikaciji,
  • prilagodljivost,
  • vživljanje v doživljanje druge osebe,
  • samozavest,
  • disciplina, …

Tekom usposabljanja ti bomo za pogovor, svetovanje in spodbudo na voljo mentorji, tudi takšni, ki smo bili sami nekoč prostovoljni osebni asistentje in vemo, kje se lahko stvari zataknejo in kako jih rešiti. Predvsem pa se bomo trudili, da bo usposabljanje in osebna asistenca za tebe prijetna in izpopolnjujoča.

Mnenja osebnih asistentov

Najbolj se mi zdi koristno, da sem se naučila, da ni treba po vsej sili doseči nek cilj, temveč je bolj pomembno, da si ob človeku z njegovim strahom in počasi korakaš naprej, mogoče z več manjšimi cilji namesto z enim velikim.

Prostovoljna osebna asistentka

Zavedanje, da je pri delu z ljudmi najbolj pomemben odnos. Ko je vzpostavljen dober odnos, potem pridejo na vrsto druge stvari. Prav tako mi je dalo uvid v to, kako pomembno je socialno-čustveno področje. To mi zelo pomaga pri mojem poklicu, ker zdaj lažje pogledam izven okvirjev in odločno argumentiram svoje izbire/odločitve.

Prostovoljna osebna asistentka

Vedela sem, da delo z osebo s SAM ni preprosto, saj so si posamezniki zelo raznoliki in tako je potrebno spoznati vsakega posebej, da mu lahko kakorkoli pomagamo. Želela sem ugotoviti kako stopiti v stik z osebo s SAM, da ti zaupa, kako biti empatičen in ugotoviti kako oseba s SAM vpliva na moje vedenje in razmišljanje.

Prostovoljna osebna asistentka

Da je pomoč ranljivim nekaj, kar bogati tudi mene. Da je vrednota dati, biti s človekom. Da ne glede na diagnoze, ko se srečamo, smo “le” človek s človekom.

Prostovoljna osebna asistentka

Mnenja uporabnikov osebne asistence

Zakaj mi je podpora prostovoljnega osebnega asistenta tako zelo pomembna? Ker mi pomaga, da se navadim navigirati okoli Ljubljane.

Jošt Vovk, oseba s SAM

Zame je podpora osebnega asistenta tako zelo pomembna, zato ker mi pomaga v vsakodnevno vključevanje v družbo in pri razjasnitvi meni neznanih socialnih okoliščinah. Npr. Urejanje dokumentacije na banki ali občini.

Nastja Trtnik, oseba s SAM

Zato, da mi pomaga, me uči novih stvari, mi svetuje, se druži z mano, me spremlja če kam grem, me nauči kam priti če neznam z javnim prometom in me zraven spremlja, me uči kaj skomunicirati, pogovor po potrebi tudi med vikendom, če je potrebno. Zame je podpora osebnega asistenta zelo pomembna v vsakdanjem življenju, ker vem potem, da nisem sama in imam nekoga ob sebi na katerega se lahko obrnem npr. ko me kam spremlja, če sem slabo.

Klara Gregorc, oseba s SAM

Zgodbe na spektru

ZGODBA NA SPEKTRU: VERONIKA- STARŠ OSEBE S SAM

ZGODBA NA SPEKTRU: VERONIKA- STARŠ OSEBE S SAM

Stara sem 51 let, mož 56. Mlajši sin s SAM ima 19 let, končal je srednjo ekonomsko šolo in se vpisal na Inštitut in akademijo za multimedijo. Starejši, nevrotipični, ima 27 let in je zaključil...

ZGODBA NA SPEKTRU: TILEN VOLČ – OSEBA S SAM

ZGODBA NA SPEKTRU: TILEN VOLČ – OSEBA S SAM

Moje ime je Tilen Volč. Star sem 21 let. Z starši živim v Ljubljani. Diagnozo so mi dali leta 2015, ko sem bil star 14, 15 let. Kot otrok sem vedno čutil v sebi nekakšno drugačnost. Osnovno šolo je...

ZGODBE NA SPEKTRU: TOMAŽ – OČE OSEBE S SAM

ZGODBE NA SPEKTRU: TOMAŽ – OČE OSEBE S SAM

Sem oče otroka Tilna, ki je star 21 let in njegove sestre Tee stare 27 let. Sin Tilen ima diagnozo motnja avtizma. Diagnozo so mu postavili šele pri 13 letih. Njegove težave pa segajo že od rojstva...

Ne odlašajte

Stopite v stik z nami

Sedež društva ASPI:

Trg Osvobodilne fronte 10, SI-1000 Ljubljana

PE center ASPI:

Stobovska 8, SI-1230 Domžale

Telefon:

051 668 356

Uradne ure Center ASPI:

PON, TOR: 13:00-19:00

SRE, ČET, PET: 9:00-15:00

Uradne ure Sedež društva:

ČET: 9:00-12:00

PON, TOR, SRE, PET: po dogovoru

Spremljajte nas tudi preko:

Pin It on Pinterest