Zgodba na spektru: Manja Monika Mežan – strokovna delavka
Zaposlena sem na področju zaposlitvene rehabilitacije. Zaposlitvena rehabilitacija je z Zakonom o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov, opredeljena kot pravica invalidov. Gre za sklop storitev, s katerimi se povečuje zaposljivost invalida, in to tako, da se usposobi za ustrezno delo in se zaposli. Obsega motiviranje k aktivni vlogi, priprava mnenja o ravni delovnih sposobnosti, znanj, delovnih navad in poklicnih interesov, sprejemanje lastne invalidnosti, pomoč pri izbiri poklicnih ciljev, razvijanje socialnih spretnosti, pomoč pri iskanju ustreznega dela, analiza delovnega mesta in priprava ustreznih prilagoditev na delovnem mestu, usposabljanje na delovnem mestu, ipd. Kot članica tima sodelujem v navedenih storitvah. Prvič sem sodelovala z osebo s SAM leta 2011. Pred obravnavo sem se posvetovala s kolegicami iz tima, ki so imele na področju dela z osebami s SAM že izkušnje. Vključila sem se tudi v krajše oblike izobraževanja za delo na tem področju.
Oseba s SAM, s katero sem sodelovala, je imela velik interes pridobiti delo, ki bi ji omogočilo dober zaslužek. Težave so se kazale na področju komunikacije, sprejemanja odločitev, organizacije dela in v medosebnih odnosih. Gospod ni imel realnega uvida v svoje dejanske sposobnosti in zmožnosti. Preko usposabljanja smo mu omogočili delovne izkušnje, skozi katere bi lahko pridobil nove delovne veščine. Mentorico smo seznanili s potrebnimi prilagoditvami. Te so bile potreba po strukturiranem delu, možnosti umika iz delovnega okolja in dodatnih odmorih, prilagojena osvetlitev, jasno podajanje navodil in preverjanje razumevanja le teh. Na obravnavah sem bila večkrat v stiski, kako mu na primeren način predstaviti razkorak med njegovimi zaposlitvenimi cilji in realnimi zmožnostmi, ki so se kazale v delovnem okolju. Imel je tudi težave s sprejemanjem sodelavcev, ki so imeli status invalidnosti. Tekom obravnav z njim sem spoznavala nekatere lastnosti oseb s SAM.
V nadaljnjih letih sem sodelovala tudi z drugimi osebami s SAM, ki so bile vključene v storitve zaposlitvene rehabilitacije. Zaznavala sem posebnosti na področju komunikacije. Večina je lažje komunicirala preko elektronske pošte ali SMS sporočil. Na obravnavah so me vedno presenetili s svojo neposrednostjo in iskrenostjo. V zadnjem obdobju sem sodelovala z dekletom, ki je tudi vključena v Društvo ASPI. Njena zgodba se me je zelo dotaknila. Na obravnavah je bila zelo zaupljiva in odkrita. Zelo neposredno je izražala potrebo po sprejetosti. Imela je tudi velike težave na področju duševnega zdravja. Sledila je našim usmeritvam. V obravnave smo vključili tudi strokovno delavko iz Društva ASPI. Slednje nam je bilo v veliko pomoč, saj smo se bolje seznanili z njenimi potrebami. Tudi po zaključenem procesu zaposlitvene rehabilitacije smo ostali v dobrih odnosih z njo.
V obravnavah oseb s SAM opažam, da postanem bolj senzibilna na podrobnosti v odnosu ali v prostoru, kjer poteka obravnava. V odnosu z njimi se bolj zavedam svoje omejenosti razumevanja in sprejemanja drugačnosti. Prepričana sem, da je iskren medosebni odnos temelj, na katerem je možno dobro sodelovanje z osebami s SAM. To pa nam omogoča doseganje zastavljenih ciljev v procesu rehabilitacije.
Lidija Bašič Jančar je po osnovni izobrazbi univ. dipl. socialna delavka in terapevtka zakonske in družinske terapije. Opravlja supervizije po relacijskem modelu s pridobljeno licenco Socialne zbornice Slovenije in je avtorica knjige Popolna ljubezen.
Morda vas zanima tudi:
Ustvarjalno druženje za ženske ODPADE!
Zaradi zdravstvenih težav Ustvarjalno druženje za ženske 11. 1. 2025 ODPADE!
Januar v Društvu ASPI
DECEMBER V DRUŠTVU ASPI
Rezervirajte si torkovo popoldne 3. 12. in se sprehodite z nami po razsvetljeni Ljubljani.
Ničesar ne zamudi
Prijava na E-novice
Da ne zamudiš česa pomembnega, se prijavi na naše E-novice. Obljubimo, da ti s prijavo na naše e-novice ne bomo zasmetili mail-boxa. V e-novicah boš prejemal aktualne informacije o naših aktivnostih in dogodkih, predvsem tistih, ki so brezplačne. Torej, le tisto, kar želite vedeti.
SEDEŽ DRUŠTVA ASPI:
Trg Osvobodilne fronte 10, SI-1000 Ljubljana
PE center ASPI:
Stobovska 8, SI-1230 Domžale
E-naslov:
info@drustvo-aspi.si
Telefon:
051 668 356